Μαΐ 06

1o Φεστιβάλ Ελληνικής Τέχνης ΤΙΜΑΡΕΤΗ

Συμμετέχουμε με  έργα των μαθητών μας στο πρώτο Φεστιβάλ Ελληνικής Τέχνης ΤΙΜΑΡΕΤΗ που θα πραγματοποιηθεί στη Νέα Υόρκη από 5 Ιουνίου έως 11 Ιουνίου 2016.

Μεταξύ άλλων το Φεστιβάλ περιλαμβάνει και έκθεση  παιδικής ζωγραφικής που θα είναι ανοικτή στο κοινό καθ’ όλη  τη διάρκειά του. Η έκθεση θα περιλαμβάνει έργα που δημιουργήθηκαν από την τάξη και τα εργαστήρια εικαστικών της Ακαδημίας  Ελληνικής Παιδείας.  Σε αυτή την έκθεση θα συμπεριληφθούν και τα έργα των μαθητών του δικού μας σχολείου.

Τα έργα αυτά δωρήθηκαν από τους μαθητές μας και από τους μαθητές της  Ακαδημίας  Ελληνικής Παιδείας και πρόκειται να δημοπρατηθούν για να ενισχύσουν τους σκοπούς του Φεστιβάλ. Μέρος των εσόδων θα διατεθούν για την ενίσχυση μαθητών που υποσιτίζονται στην Ελλάδα.