Ιούν 14

Θεατρική παράσταση της Ε΄ τάξης

Τη Δευτέρα 8-6-2015 οι μαθητές της Ε΄ τάξης παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση ¨Ταξιδεύοντας στης Ελλάδας… την κάθε γωνιά…¨, στα πλαίσια του αντίστοιχου Πολιτιστικού Προγράμματος, που υλοποίησαν κατά τη φετινή σχολική χρονιά.

«…Ήταν πριν πολλά πολλά χρόνια. Εγώ ήρθα από τη Μικρά Ασία… Εδώ γνώρισα και τον παππού σας. Ήταν κι αυτός πρόσφυγας. Ήρθε από τον Εύξεινο Πόντο…»

«…Ήταν έρωτας κεραυνοβόλος! Μα πάνω στη βιασύνη μας να παντρευτούμε δεν προσέξαμε ότι το προξενιό έγινε στη χάση του φεγγαριού…»

«…Την νύχτα του γάμου, καθώς όλοι γλεντούσαν,  οι σερβιτόροι έβαλαν υπνωτικό στα ποτά και όλοι πέσανε ξεροί πάνω στα τραπέζια. Τότε με απήγαγαν! Ένας πλούσιος Κρητικός τους έβαλε να με κλέψουν γιατί ήμουν πολύ όμορφη…»

Σενάριο-Σκηνοθεσία: Παπαμιχαήλ Στεφανία