Δράσεις για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας

4 (Small) (3)Στα πλαίσια του εορτασμού της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού διεξήχθησαν την Δευτέρα 6/10/2014 στο σχολείο μας δράσεις με άξονα το θέμα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα όλοι  διαφορετικοί όλοι ίσοι». Στις δράσεις συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Εντός του διδακτηρίου οι μαθητές μικρότερων τάξεων παρακολούθησαν παραμύθια όπως «Το κάτι άλλο», «Μια παράξενη μέρα», «Ευρωζωική κοινότητα». Οι μεγαλύτερες τάξεις παρακολούθησαν ταινίες όπως «Μη με κοροϊδεύεις», «Το πείραμα (Appearances Matter)», «Διαφορετικότητα», «Το ραγισμένο δοχείο», «Τζαφάρ», «Σχολικός εκφοβισμός». Σε όλες τις τάξεις έγινε συζήτηση-προβληματισμός για την αντιμετώπιση του ρατσισμού και σεβασμό της διαφορετικότητας ανάλογα με την ηλικία τους. Επίσης οι μαθητές ασχολήθηκαν με την δημιουργία κολάζ, δημιουργία ζωγραφιών–αφισών με χρήση ηλεκτρονικό υπολογιστή. Επίσης πραγματοποιήθηκαν βιωματικές ασκήσεις με θέμα το ρατσισμό σε σχέση με την εθνική καταγωγή προσαρμοσμένες ανάλογα με την ηλικία των μαθητών από επαγγελματία κοινωνικό λειτουργό που διέθεσε ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός στο σχολείο μας.

4 (Small) (2)

Οι δράσεις συνεχίστηκαν στην αυλή όπου οι μικρότερες τάξεις έπαιξαν παιχνίδια όπως “δε περνάς κυρά Μαρία”, “η μικρή Ελένη”, “ο τυφλός και το έξυπνο σκυλάκι”, “λύκος και κατσικάκια”, το μαντηλάκι”,”ο τυφλός και το έξυπνο σκυλάκι”. Οι μεγαλύτερες τάξεις έπαιξαν σκυταλοδρομία. Στην συνέχεια έπαιξαν παιχνίδια με ένα στεφάνι όπου σε κύκλο ο καθένας προσπαθεί να περάσει το στεφάνι στον διπλανό του χωρίς να χρησιμοποιήσει τα χέρια του. Ακολούθησε παιχνίδι με μπάλες σε μικτές ομάδες. Όλες οι δράσεις είχαν μεγάλη επιτυχία, μαθητές και εκπαιδευτικοί προβληματίστηκαν και διασκέδασαν πολύ . Τις εκδηλώσεις παρακολούθησαν γονείς και συγγενείς των μαθητών.

Τσομπαχίδου Ελισσάβετ (ΠΕ19)

4 (Small) (1)

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε την εγκύκλιο που απέστειλε το Υπουργείο Παιδείας σε Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία.

4 (Small) (4)