Ένα γράμμα μια ιστορία

enagrammamiaistoria_ebookcover_newΠρόκειται για σειρά κινούμενων σχεδίων που απευθύνεται σε μαθητές προσχολικής/πρώτης σχολικής ηλικίας (5-7 ετών) και που έχει ως στόχο να συνδυάσει τη μάθηση με την ψυχαγωγία. Αποτελείται από 24 πεντάλεπτες ιστορίες κινούμενων σχεδίων, μία για κάθε γράμμα του αλφαβήτου. Η γνωριμία του παιδιού με τα γράμματα και τους ήχους της γλώσσας γίνεται μέσα από έμμετρες χιουμοριστικές, σουρεαλιστικές ιστορίες, οι οποίες συνδυάζουν την παιδαγωγική με την παραμυθική και την τηλεοπτική γλώσσα. Παραγωγός της σειράς η Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Δημιουργοί η συγγραφέας-εκπαιδευτικός τεχνολόγος Σοφία Μαντουβάλου και ο σκηνοθέτης-animator Αρίσταρχος Παπαδανιήλ.

88d_drama2011_digi_500 SOPHIA_MADOUVALOU_photo_SITE

Η σειρά έχει βραβευτεί ως Καλύτερη Παιδική Ταινία στο 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κορινθίας-Πελοποννήσου 2011, ως Καλύτερη Ταινία Κινούμενων Σχεδίων στο 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου 2011, ενώ έχει λάβει Έπαινο (για τον «Βιολιστή Βάτραχο) στο Φεστιβάλ Ψηφιακών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 2011 και το 2ο Βραβείο Εκπαιδευτικής Ταινίας στο 5th Athens Animfest 2010.

ena_gramma_mia_istoria

Κλικ στην εικόνα για να δείτε τα 24 επεισόδια.

ena_gramma_mia_istoria (1)

Κλικ στην εικόνα για να παίξετε με τα γράμματα.

Μεταλλίδου Ευδοξία

(δασκάλα της Ε2΄)