Εκπαιδευτική επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης στο ΕΘ.Ι.ΑΓ.Ε.

20Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΕΘ.Ι.ΑΓ.Ε. πραγματοποίησαν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Τα βότανα και τα αρωματικά…  ομορφαίνουν τη ζωή». Συγκεκριμένα οι μαθητές περιηγήθηκαν στο ¨Εργαστήριο Προστασίας και Αξιοποίησης Αυτοφυών και Ανθοκομικών Ειδών-Βαλκανικός Βοτανικός Κήπος Κρουσσίων¨. Στο συγκεκριμένο εργαστήριο που εγκαινιάστηκε το 2001 διατηρούνται α) ενδημικά, σπάνια και απειλούμενα είδη της Ελλάδας, β) αυτοφυή φυτά με πιθανό φαρμακευτικό ενδιαφέρον, γ) αυτοφυή φυτά με πιθανή καλλωπιστική αξία.

1

112

10

5

4

Στις κτιριακές εγκαταστάσεις του εργαστηρίου περιλαμβάνονται εργαστήρια έρευνας γενετικού υλικού, ενώ στον περιβάλλοντα χώρο υπάρχει μητρική φυτεία αυτοφυών ειδών καθώς και το φυτώριο ανάπτυξης αυτοφυών ειδών, με φυτά που παράγονται από πολλαπλασιασμό των ειδών της μητρικής φυτείας.

13

18