Δεν προκαλεί σκολίωση η σχολική τσάντα.

sxoliki tsantaΗλίας Παπαδόπουλος,
χειρουργός σπονδυλικής στήλης-σκολίωσης

Η σχολική τσάντα δεν προκαλεί σκολίωση. Επίσης, δεν επιδεινώνει τη σκολίωση. Δεν υπάρχει καμία σοβαρή έρευνα που να δείχνει ότι η βαριά σχολική τσάντα μπορεί να στραβώσει τη σπονδυλική στήλη ενός παιδιού. Άλλωστε, αν αυτό ήταν αλήθεια, τότε θα τη βάζαμε στον άλλο ώμο και θα… ίσιωνε το παιδί!

Είναι απελπιστικό το πώς ο μύθος αυτός εξακολουθεί να συντηρείται σήμερα στην Ελλάδα και αυτό φαίνεται εύκολα στην αναζήτηση στο Google των λέξεων «σχολική τσάντα» και «σκολίωση». Το φαιδρό είναι ότι αναζητώντας αντίστοιχα τις λέξεις «backpackandscoliosis», όλα τα άρθρα λένε ότι η σχολική τσάντα δεν προκαλεί σκολίωση.

Φυσικά, η βαριά τσάντα μπορεί να είναι πηγή συνεχούς «τραυματισμού» και είναι δυνατόν να προκαλέσει πόνο στον ώμο, στον αυχένα ή και στη μέση του παιδιού, ακόμα και μουδιάσματα στο χέρι, ειδικά αν το παιδί έχει να περπατήσει μεγάλες αποστάσεις για το σχολείο ή αν την κρεμά μόνο στον έναν ώμο.