Πολιτιστικό πρόγραμμα ΣΤ΄ τάξης: Η μετανάστευση των Ελλήνων

Στα πλαίσια των Πολιτιστικών Προγραμμάτων για το σχολικό έτος 2012-2013, η ΣΤ΄ τάξη υλοποίησε το πρόγραμμα ¨Μετανάστευση των Ελλήνων¨. Στόχος του προγράμματος ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν κάποιες από τις διαστάσεις του κοινωνικού φαινομένου της μετανάστευσης, που αποτελεί χαρακτηριστικό και πολιτιστικό στοιχείο της χώρας μας, μέσα στο πέρασμα των αιώνων. Παράλληλα επιδιώχθηκε, μέσα από τη γνωριμία των μαθητών με τη μετανάστευση των Ελλήνων, να ¨δουν¨ από μία άλλη οπτική γωνία το ζήτημα της μετανάστευσης, μιας και η πατρίδα μας πλέον δεν είναι μόνο μια ¨χώρα εξαγωγής μεταναστών¨ αλλά ταυτόχρονα και μια ¨χώρα υποδοχής μεταναστών¨.

Τις δημιουργίες των μαθητών μπορείτε να τις διαβάσετε στο Τεύχος 1 του ηλεκτρονικού περιοδικού ¨Οι Ντελάληδες του 8ου¨, που δημιουργήθηκε στο Schoolpress, τη νέα υπηρεσία του ΠΣΔ (δικτυακός τόπος ¨Ηλεκτρονικά Σχολικά Περιοδικά & Εφημερίδες¨ του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου).

images (5)

Μεταλλίδου Ευδοξία, Αδάμ Δημήτριος

(εκπαιδευτικοί της ΣΤ΄ τάξης)