Εγγραφές μαθητών στην Α΄ Δημοτικού

eggrafes

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό γέννησης  Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, το οποίο εκδίδεται το τελευταίο πριν την εγγραφή τρίμηνο και στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης.

(Δεν χρειάζεται να το προσκομίσουν οι γονείς. Θα σταλεί από το Δήμο Κορδελιού-Ευόσμου απευθείας στα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου).

β. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης.

δ. Πιστοποιητικό καρδιολογικής και οφθαλμολογικής εξέτασης.

ε. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (απόδειξη λογαριασμού ΔΕΗ, ΟΤΕ, συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας).

στ. Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου (θα δοθεί στους γονείς από το Νηπιαγωγείο).

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από 3 μέχρι 14 Ιουνίου 2013.