Το παιδί διαβάζει μόνο του

Στην πρώτη σχολική ηλικία η σημαντική κατάκτηση των παιδιών είναι η ανάγνωση. Γι’ αυτό το λόγο για τα παιδιά ηλικίας 6- 8 ετών τα βιβλία που βοηθούν είναι αυτά που τους επιτρέπουν να τα διαβάζουν μόνα τους.

kidsfun.gr-ekpaideusi-photo-pws-diabazei-to-paidi-sas

Άρα το βιβλίο πρέπει να είναι ανάλογο όχι απλώς της ηλικίας του παιδιού αλλά τηςαναγνωστικής τους ικανότητας του συγκεκριμένου παιδιού για το οποίο προορίζεται, αφού δεν κατακτούν με τον ίδιο ρυθμό όλα τα παιδιά την ικανότητα να διαβάζουν (π.χ. ένα παιδί 6,5 ετών που φοιτά στην Α’ Δημοτικού ενδέχεται να μπορεί να διαβάζει μόνο τα 7 φωνήεντα, ενώ ένα άλλο παιδί ίδιας ηλικίας ενδέχεται να μπορεί να διαβάζει και τα δίψηφα φωνήεντα). Το παιδί θα ξεκινήσει να το διαβάζει μόνο του, χωρίς να αποθαρρύνεται από τις δυσκολίες που συναντά, θα ασκηθεί στην ανάγνωση και την κατανόηση του γραπτού λόγου και έτσι σταδιακά θα εξελιχθεί η αναγνωστική του ικανότητα (και φυσικά η σχολική του επίδοση).