Πολιτιστικό Πρόγραμμα Φυσικής Αγωγής: Γνωρίζω τη χορευτική παράδοση της Ελλάδας

Στα πλαίσια των Πολιτιστικών Προγραμμάτων που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας, για το σχολικό έτος 2012-13, οι μαθητές των τμημάτων Β2΄, Γ2΄, Δ2΄ και Ε2΄, μέσα από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, ασχολήθηκαν με τη χορευτική παράδοση της χώρας μας. Παράλληλα γνώρισαν παραδοσιακές φορεσιές καθώς και τον τρόπο παρασκευής τους.

images (13)

Μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα διδάχθηκαν χορού διαφορών περιοχών της χώρας μας, επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο της πόλης μας. Συγχρόνως κάνοντας χρήση του διαδικτύου ανακάλυψαν και μελέτησαν τις παραδοσιακές στολές διαφόρων περιοχών. Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές του τμήματος Δ2΄ ετοίμασε μια ¨φωτογραφική περιήγηση¨ παραδοσιακών φορεσιών που εκτέθηκε στο χώρο του σχολείου. Το όλο πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με την παρουσίαση παραδοσιακών χορών από τους μαθητές στις πολιτιστικές εκδηλώσεις του σχολείου μας, που θα πραγματοποιηθούν κατά το μήνα Ιούνιο στα πλαίσια του Φεστιβάλ Παιδείας του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου.

images (14)

Τσακοπιάκου Νάνσυ