Εθισμός στο Διαδίκτυο, Internet Addiction Syndrome (IAS)-Μια σύγχρονη μορφή εξάρτησης 2

Δείγμα εθισμού είναι όταν:

• Το παιδί ξεχνιέται συχνά στον υπολογιστή και δεν έχει συναίσθηση του χρόνου που αναλώνει σε αυτόν.
  • Ασχολείται συνεχώς µε το Ίντερνετ ή µε δραστηριότητες σχετικές µε αυτό, παραμελώντας συχνά τις υποχρεώσεις του στο σπίτι και στο σχολείο.
  • Προτιμά τα παιχνίδια στο διαδίκτυο, από το να συναντά φίλους του, µε αποτέλεσμα να απομονώνεται.
  • Πέφτει η απόδοση του στο σχολείο.
  • Λειτουργεί αμυντικά και εχθρικά όταν κάποιος φέρνει τη συζήτηση στο θέμα του διαδικτύου.
  • Το διαδίκτυο το απασχολεί ακόμα και την ώρα που τρώτε ή την ώρα που διαβάζει ή όταν βρίσκεται στον κινηματογράφο.
  • Αντιδρά πολύ νευρικά, θυµωµένα ή επιθετικά όταν κάποιος το διακόπτει από το παιχνίδι ή από τη συζήτηση που είχε online.
  • Ξενυχτά συχνά για να μένει συνδεδεμένος / συνδεδεμένη στο διαδίκτυο.
  • Λέει συχνά «καλά, θα παίξω µόνο ένα λεπτό ακόμη».
  • Έχει πει αρκετές φορές συνειδητά ότι πρέπει να µμειώσει τις ώρες που περνά συνδεδεμένο στο διαδίκτυο αλλά έχει αποτύχει να τηρήσει το χρονοδιάγραμμα που όρισε µόνος / μόνη χωρίς καμιά πίεση.
  • Κρύβει από τους γονείς πόσες ώρες περνά στο διαδίκτυο και συχνά δεν το ομολογεί ούτε στον εαυτό του.
  • Δείχνε άγχος, ανησυχία, εξάρσεις θυμού ή βίας ή καταθλιπτική συμπεριφορά όταν δεν παίζει στο διαδίκτυο.

images (18)