Επίσκεψη επιστημονικής ομάδας του Ερυθρού Σταυρού

Επιστημονική ομάδα του Ερυθρού Σταυρού επισκέφτηκε την Πέμπτη 21 Μαρτίου το σχολείο μας, στα πλαίσια του προγράμματος ¨Προληπτική Σχολική Υγιεινή¨, που πραγματοποιεί εδώ και δύο χρόνια ο Ερυθρός Σταυρός. Η επιστημονική ομάδα που μας επισκέφτηκε αποτελούνταν από παιδίατρο, οδοντίατρο, νοσηλεύτρια–επισκέπτρια υγείας και εθελοντές νοσηλευτικής του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα υλοποιείται με την άδεια του Υπουργείου Παιδείας. Στόχος του προγράμματος ο προληπτικός έλεγχος γης υγείας των παιδιών. Εξετάστηκαν μαθητές της Ε΄ τάξης αλλά και μεμονωμένες περιπτώσεις άλλων τάξεων. Της όλης διαδικασίας προηγήθηκε ενημέρωση των γονέων.

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν:

• Ενημέρωση βιβλιαρίων υγείας για παραλήψεις εμβολιασμών.
  • Έλεγχος σωματικής ανάπτυξης ( μέτρηση ύψους – βάρους).
  • Υπολογισμός Δείκτη Μάζας Σώματος.
  • Μέτρηση Αρτηριακής Πίεσης.
  • Έλεγχος οπτικής οξύτητας.
  • Έλεγχος επιπέδων χοληστερόλης.
  • Στοματολογικός έλεγχος.

Στους μαθητές δόθηκαν παραπεμπτικά προς ενημέρωση των γονέων και διανεμήθηκε ενημερωτικό υλικό.

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε τη συνέντευξη που παραχώρησαν δύο μέλη της επιστημονικής ομάδας στους ¨Ντελάληδες του 8ου¨.