Η γιορτή της 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821. Η γιορτή περιελάμβανε μια σειρά δρώμενων μέσα από τα οποία σκιαγραφήθηκε η πορεία του Αγώνα. Τα δρώμενα που παρουσιάστηκαν αναφέρονταν σε τέσσερις θεματικές ενότητες: «Οι συνθήκες ζωής στα χρόνια της Τουρκοκρατίας», «Προετοιμασία του Γένους», «Η Επανάσταση ξεκινά», «Η Επανάσταση στα νησιά».

Στα δρώμενα συμμετείχαν μαθητές/μαθήτριες των τμημάτων ΣΤ1΄ και ΣΤ2΄. Η χορωδία του σχολείου αποτελούνταν από μαθητές/μαθήτριες των τάξεων ΣΤ΄, Ε΄, Δ΄ και Γ΄.

Τη γιορτή μουσικά επιμελήθηκε ο Μαργαρίτης Κωνσταντίνος (μουσικός του σχολείου) και τη διδασκαλία των χορών η γυμνάστρια Τσακοπιάκου Νάνσυ. Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί Μεταλλίδου Ευδοξία και Αδάμ Δημήτριος.