Πρόγραμμα ¨ΕΥΖΗΝ¨στα σχολεία

Στα πλαίσια καταπολέμησης της ανθυγιεινής διατροφής και της παχυσαρκίας το υπουργείο Παιδείας εφαρμόζει φέτος σε όλα τα σχολεία της χώρας (Δημοτικά και Γυμνάσια) το πρόγραμμα Ε.Υ.ΖΗ.Ν (Εθνική Δράση Υγείας για τη ΖωΗ των Νέων). Την ευθύνη εφαρμογής του προγράμματος έχουν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής του κάθε σχολείου, οι οποίοι θα διενεργήσουν μετρήσεις  των δεικτών σωματικής διάπλασης και φυσικής κατάστασης των μαθητών. Η αξιολόγηση των αποτελεσμάτων θα πραγματοποιηθεί από το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, το οποίο έχει και την επιστημονική ευθύνη του προγράμματος.
Σκοπός είναι να δημιουργηθεί η Ατομική Αναφορά του κάθε παιδιού, στην οποία θα περιγράφονται αναλυτικά η διατροφή και η φυσική του κατάσταση, καθώς και μια αξιολόγηση σχετικά με το αν πρέπει ο μαθητής να υιοθετήσει άλλες συνήθειες για να βελτιώσει την υγεία του.