Το έθιμο της Χελιδόνας στο σχολείο μας

Σε πολλές περιοχές της χώρας μας την 1η Μαρτίου ή στις 21 Μαρτίου, ημέρα εαρινής ισημερίας τα παιδιά γυρνάνε στα σπίτια κρατώντας την ¨Χελιδόνα¨ και τραγουδούν ένα είδος καλάντων, τα ¨χελιδονίσματα¨. Η χελιδόνα είναι μια ξύλινη κατασκευή στολισμένη με λουλούδια και κουδουνάκια ενώ στην κορυφή της έχει κολλημένο ένα χάρτινο χελιδόνι.

Οι ¨χελιδονιστές¨, κυρίως παιδιά, γυρίζουν από σπίτι σε σπίτι τραγουδώντας τραγούδια (κάλαντα) για τον ερχομό της άνοιξης και των χελιδονιών. Παλιά οι νοικοκυρές έδιναν στα παιδιά λάδι, αβγά, κρασί, αλεύρι και σπάνια χρήματα. Ότι μάζευαν τα παιδιά τα αφιέρωναν στην εκκλησία.

Έτσι και εμείς, οι μαθητές της Β1΄ και η γυμνάστρια κ. Νάνσυ, φτιάξαμε τη δική μας ¨Χελιδόνα¨ και γυρίσαμε σήμερα σε όλες τις τάξης του σχολείου, σε μια προσπάθεια ν΄ αναβιώσουμε ένα από τα πολλά ωραία έθιμα της χώρας μας. Μαζέψαμε δωράκια, κατασκευές και γλυκίσματα που μας χάρισαν οι συμμαθητές του σχολείου μας.

Τσακοπιάκου Αθανασία (γυμνάστρια)