Εργασία για τη μετανάστευση από την ΣΤ2΄ τάξη

Στο πλαίσιο των Πολιτιστικών Προγραμμάτων του σχολικού έτους 2012-2013 τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης επέλεξαν να ασχοληθούν φέτος με το θέμα της μετανάστευσης γενικά και ειδικότερα με το φαινόμενο της ελληνικής μετανάστευσης στο πέρασμα των χρόνων (τίτλος προγράμματος: ¨Μετανάστες από την Ελλάδα¨).

Όλα ξεκίνησαν με αφορμή σχετικό μάθημα με θέμα την προσφυγιά που υπάρχει στο βιβλίο της Γλώσσας, α΄τεύχος. Οι μαθητές και οι μαθήτριες έδειξαν να ευαισθητοποιούνται ιδιαίτερα πάνω στο θέμα και εκδήλωσαν ενδιαφέρον με αφορμή την αναφορά που έγινε στους Έλληνες της Μικράς Ασίας ως παράδειγμα προσφυγιάς. Η αναφορά αυτή σε συνδυασμό με το  γεγονός  της μετανάστευσης δύο συμμαθητριών τους  στη Γερμανία τον προηγούμενο Οκτώβριο αλλά και άλλων συμμαθητών τους δημιούργησαν τις προϋποθέσεις ώστε να γεννηθεί στα παιδιά το ενδιαφέρον για το θέμα αυτό.