¨Παγκόσμια Ημέρα Επικοινωνίας¨: Ραδιοερασιτέχνες στο σχολείο μας.

Την Πέμπτη (17/5/2012) ¨Παγκόσμια Ημέρα Επικοινωνίας¨ φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας 3 Ραδιοερασιτέχνες, τους κυρίους: Τριριγώτη Νικόλαο (SV2HVD), Ουγιάρογλου Κλεάνθη (SV2XI) και Χωματά Δημήτριο (SV7HRJ). Οι ραδιοερασιτέχνες μίλησαν στους μαθητές των τάξεων  Ε΄ και Στ΄, για το τι ακριβώς κάνουν ως ραδιοερασιτέχνες, για το πώς επικοινωνούν με ανθρώπους από όλον τον κόσμο μέσω του ασυρμάτου. Αναφέρθηκαν στην ιστορία του ασυρμάτου καθώς και στα σήματα ¨Μορς¨. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ¨στείλουν¨ και τα δικά τους σήματα Μορς μέσω των τηλέγραφων που είχαν μαζί τους οι ραδιοερασιτέχνες.

Κάντε κλικ εδώ για να διαβάσετε τη συνέντευξη που παραχώρησαν οι ραδιοερασιτέχνες στους ¨Ντελάληδες του 8ου¨