Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών

Αγαπητοί Γονείς- Κηδεμόνες

παραθέτουμε μέρος του Ενημερωτικού Σημειώματος που απέστειλε η ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΗΜΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ αναφορικά με τα “Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών”:

“Ο Δήμαρχος Αμαρουσίου και η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Αμαρουσίου στοχεύοντας πάντα στην αναβάθμιση της ποιότητας της ζωής των πολιτών του Αμαρουσίου, πρόκειται να συμμετάσχει στο πλαίσιο της δράσης “Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής Ζωής” για την σχολική χρονιά 2018-2019 λειτουργώντας Κ.Δ.Α.Π. (Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών) με αθλητικές  και πολιτιστικές δράσεις για παιδιά από 5-12 ετών.

Τα ΚΔΑΠ αποτελούν μία κοινωνική δομή για τη φύλαξη παιδιών σχολικής ηλικίας 5-12 χρόνων και υλοποιούνται από Δήμους, νομικά πρόσωπα δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου αυτών και ιδιωτικές επιχειρήσεις ή εταιρείες μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, στα πλαίσια του ΕΣΠΑ 2014-2020 με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης (μέσω του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου), έχοντας ως στόχο τη  δημιουργική απασχόληση των παιδιών και την απασχόληση και επαγγελματική κατάρτιση κυρίως ανέργων και ειδικότερα των γυναικών.

Έτσι φέτος θέλοντας να δημιουργήσουμε Πρότυπους χώρους Απασχόλησης με έμπειρο και καταξιωμένο Εκπαιδευτικό Προσωπικό και να δώσουμε την ευκαιρία να συμμετάσχουν παιδιά του Δήμου μας ΔΩΡΕΑΝ σε Αθλητικές και Πολιτιστικές Δράσεις που θα γίνονται στα σχολεία μας, παρέχοντας Υπηρεσίες υψηλού επιπέδου και προσπαθώντας να καλύψουμε όσο το δυνατόν  περισσότερες ανάγκες που αφορούν στις απαιτήσεις των παιδιών και των γονέων που θα συμμετέχουν στη δράση,σας καλούμε, να συμπληρώσετε την επισυναπτόμενη Αίτηση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος – Συμμετοχής, (προσοχή τα στοιχεία πρέπει να συμπληρωθούν με ακρίβεια) και να συγκεντρώσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά εις διπλούν (ανάλογα με την εργασιακή σας κατάσταση) και να γίνεται αρωγοί της προσπάθειας μας αυτής.

Στόχος μας είναι τη νέα χρονιά να προσφέρουμε ακόμη πιο ολοκληρωμένες εκπαιδευτικές, πολιτιστικές, περιβαλλοντικές και ψυχαγωγικές υπηρεσίες στα παιδιά του Δήμου μας.

…”

Πατήστε ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΚΔΑΠ 2018-2019 για το πλήρες κείμενο.