Ενημερωτικό Σημείωμα για τη Β΄ Ξένη Γλώσσα στο Γυμνάσιο

Αγαπητοί γονείς- κηδεμόνες των μαθητών της Στ΄τάξης

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές της Στ΄ τάξης παρακολουθούν ως 2η Ξένη Γλώσσα στην Α΄  τάξη Γυμνασίου τη Γλώσσα που διδάχτηκαν στο Δημοτικό (Γαλλική ή Γερμανική).

Υπάρχουν ωστόσο άλλα δύο ενδεχόμενα:

Α) να μπορούν οι μαθητές να επιλέξουν την Ιταλική Γλώσσα εφόσον αυτή διδάσκεται στο Γυμνάσιο όπου ανήκει ο μαθητής.

Αναφορικά με το ανωτέρω, σας πληροφορούμε ότι στο 1ο και 6ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου ΔΕΝ διδάσκεται η Ιταλική Γλώσσα.

Β) να μπορούν οι μαθητές να παρακολουθήσουν (υπό προϋποθέσεις)  άλλη Γλώσσα στο Γυμνάσιο από αυτή  που διδάχτηκαν στο Δημοτικό.

Όποιος  λοιπόν, κατ’ εξαίρεση, έχει  λόγους να επιλέξει  στο Γυμνάσιο διαφορετική 2η Ξένη Γλώσσα από αυτή που διδάχτηκε το παιδί του  στο Δημοτικό, πρέπει  να υποβάλει αιτιολογημένη γραπτή αίτηση μέχρι την 8η Ιουνίου 2018 στο Δημοτικό.

Αυτή η  αιτιολογημένη αίτηση για την αλλαγή της 2ης Ξένης Γλώσσας θα διαβιβαστεί από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο που θα φοιτήσει ο μαθητής.

Κ. Κανάρη