Τρεις Μεγάλοι Έλληνες Συνθέτες

Αγαπημένα μου παιδιά,

Εύχομαι να είστε όλοι σας καλά και οι οικογένειές σας το ίδιο. Κάτω από τις δύσκολες συνθήκες που αντιμετωπίζουμε, θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό , ώστε όταν ανοίξει πάλι το σχολείο, να είμαστε έτοιμοι να αποχαιρετήσουμε τη σχολική χρονιά με αισιοδοξία, χαρά και τραγούδι. Έτσι θα αφήσουμε πίσω μας τη μαυρίλα και το φόβο και θα χαιρετήσετε το δημοτικό σχολείο με χαμόγελο και δύναμη.

Έχετε όλοι σας σε φωτοτυπίες τα τραγούδια,  που προετοιμάζαμε πριν το κλείσιμο του σχολείου , για το αφιέρωμα μας στους τρεις μεγάλους Έλληνες συνθέτες, που χάσαμε το  2019.

ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ
α) Κούρο Σίβο

β)Το μηδέν

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΝΟΣ
α)Άσπρα καράβια

β)Τη βραδιά μου απόψε μη μου τη χαλάς

ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ
α)Και τι ζητάω

β)Έλα , ψυχούλα μου

γ)Τερατάκια τσέπης

Αυτό που ζητώ από εσάς είναι να ακούτε τα τραγούδια αυτά στο youtube , ώστε να τα έχετε έτοιμα.

Επίσης , βρείτε πληροφορίες για αυτούς τους συνθέτες και φτιάξτε μια περίληψη ( ως 10 γραμμές ) για τον καθένα.

Υγεία και καλή δουλειά

Ρίκα Μακρίδη

Κατηγορίες: Μουσική ΣΤ' Δημοτικού. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.