Διαδικτυακή ημερίδα για τον Φιλελληνισμό

.jpg

Η Ελλάδα στα ερείπια του Μεσολογγίου

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Ο Φιλελληνισμός στα χρόνια της Ελληνικής Επανάστασης. Ο Φιλελληνισμός του Χθες και του Σήμερα» στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας σε συνεργασία με σχολεία της Ελλάδας (Ν. Άρτας. Ν. Αιτωλοακαρνανίας, Ν. Λέσβου) και το Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας (Τμήμα Νεοελληνικών σπουδών), οι μαθητές των τμημάτων Β΄1, Γ΄ και Στ΄ του σχολείου μας θα συναντηθούν διαδικτυακά τη Δευτέρα 11/4/2022 με τμήματα των παραπάνω σχολείων και θα παρακολουθήσουν εισηγήσεις με θέμα τον Φιλελληνισμό και τον ρόλο των Φιλελλήνων στον αγώνα της Ανεξαρτησίας της Ελλάδος κατά το 1821.

Η διαδικτυακή ημερίδα τελείται με την ευκαιρία της επετείου της Εξόδου του Μεσολογγίου.

Οι μαθητές της Β1΄ και Γ΄ τάξης επισκέφτηκαν το μουσείο Φιλελληνισμού με στόχο την εξοικείωση και εμπέδωση της έννοιας του Φιλελληνισμού και του καθοριστικού ρόλου των Φιλελλήνων στον Αγώνα της Ανεξαρτησίας των Ελλήνων.

IMG 20220408 101348

Μουσείο Φιλελληνισμού

IMG 20220408 105736

Μουσείο Φιλελληνισμού

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Νέα, Πολιτιστικά προγράμματα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.