«Λέμε ΟΧΙ στην πλαστική σακούλα»

Το περιβαλλοντικό πρόγραμμμα «Μια φορά και ένα καιρό ήταν η πλαστική σακούλα» παρουσιάσαμε στους μαθητές/-τριες του σχολείου μας σήμερα με τη βοήθεια του δικτύου ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS. Στόχος ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής και μαθητικής κοινότητας για τις δυσμενείς περιβαλλοντικές επιπτώσεις από την αυξημένη χρήση των λεπτών πλαστικών σακουλών και την υπερβολική κατανάλωση χάρτινων σακουλών μεταφοράς.

Η προστασία του περιβάλλοντος είναι ηθικό χρέος και ευθύνη όλων μας!

Είναι θέμα προσωπικής και συλλογικής ευθύνης να παραδώσουμε ζωντανό αυτόν τον πλανήτη στις ερχόμενες γενιές. Οι ανεπανόρθωτες βλάβες που υφίστανται τα οικοσυστήματα από την αλόγιστη χρήση της πλαστικής σακούλας επιβάλλουν την αλλαγή στάσης και συμπεριφοράς μας. Η ρύπανση της θάλασσας και η μόλυνση γενικότερα που προέρχεται από την πλαστική τσάντα μιας χρήσης έχει προκαλέσει παγκόσμια ανησυχία, γι ‘ αυτό έχουν αναληφθεί δράσεις στα διάφορα κράτη, όπως και στη χώρα μας, όπου από 01-01-2018 έχει πάψει η δωρεάν διάθεση της στους καταναλωτές. Τα παιδιά είχαν δημιουργήσει σχετικές αφίσες και πάνινες τσάντες. Ευχαριστούμε για την παρουσίαση του προγράμματος την κ. Στελλίνα Κουλουζάκη.

Κατηγορίες: Νέα, Περιβαλλοντική αγωγή. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.