ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Μάι 202027

Οδηγός για γονείς/κηδεμόνες

Τα σχολεία ανοίγουν ξανά τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 και όλοι μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί θα επιστρέψουμε στον γνωστό χώρο του Σχολείου μας. Θα επιστρέψουμε όμως με έναν διαφορετικό τρόπο για να είμαστε όλοι ασφαλείς και υγιείς.

Για τη σωστή και ασφαλή επιστροφή στα θρανία, ενθαρρύνετε τα παιδιά να εφαρμόζουν τα μέτρα υγιεινής.

• Να τηρούν αυστηρά την απόσταση των 2 μέτρων.

• Να πλένουν συχνά τα χέρια με νερό και σαπούνι για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα.

• Να κάνουν χρήση του αντισηπτικού που βρίσκεται στο σχολείο.

• Να αποφεύγουν την επαφή των χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα.

• Σε περίπτωση βήχα ή φτερνίσματος, να καλύπτουν τη μύτη και το στόμα με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο, το οποίο θα πετούν αμέσως στον κάδο απορριμμάτων.

• Να μην χρησιμοποιούν αντικείμενα όπως μολύβια, στυλό, μαρκαδόρους και άλλα προσωπικά αντικείμενα που χρησιμοποιούνται από άλλους και να μη χρησιμοποιούν άλλο εκτός από το δικό τους θρανίο.

• Να μην χρησιμοποιούν θρανία άλλων παιδιών.

• Να αποφεύγουν το άγγιγμα επιφανειών αν δεν υπάρχει

λόγος.

• Να αποφεύγουν τους εναγκαλισμούς και τη χειραψία.

• Nα φέρνουν φαγητό και νερό από το σπίτι, αφού τα κυλικεία θα παραμείνουν κλειστά, και τα τρόφιμα που θα μεταφέρουν να μην αλλοιώνονται λόγω καιρικών συνθηκών.

• Αν τα παιδιά σας νιώθουν άρρωστα ή έχουν ύποπτα

συμπτώματα, κρατήστε τα στο σπίτι!

Επικοινωνήστε αμέσως με τον/την γιατρό σας και

ενημερώστε το σχολείο.

• Στην είσοδο κάθε αίθουσας/χώρου διδασκαλίας θα υπάρχει αντισηπτικό με το οποίο θα απολυμαίνει τα χέρια κάθε παιδί.

• Η απόσταση μεταξύ των μαθητών θα είναι τουλάχιστον 1,5 μέτρο μεταξύ τους και ο χώρος διακίνησης του εκπαιδευτικού θα απέχει δύο τουλάχιστον μέτρα από το πλησιέστερο θρανίο.

• Ο αριθμός των παιδιών στην τάξη δεν θα υπερβαίνει τους δέκα πέντε.

• Το κάθε παιδί θα έχει το δικό του θρανίο, το οποίο θα χρησιμοποιεί καθημερινά και αποκλειστικά.

• Στο μάθημα της Γυμναστικής δε θα δίνεται μπάλα ούτε άλλος εξοπλισμός.

• Οι εκπαιδευτικοί δε θα δίνουν φωτοτυπίες ούτε θα ελέγχουν τις εργασίες των μαθητών.

• Θα υπάρχουν διαφορετικές ζώνες διαλειμμάτων και δεν θα συμπίπτει μεγάλος αριθμός παιδιών στους εξωτερικούς χώρους.

Δείτε επίσης  το βίντεο που ακολουθεί:

Επιστρέφουμε στο Σχολείο μας και Μένουμε ασφαλείς.

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Μάιος 2020

Δευκαλίωνος 5