Μάρτιος 2024

12/6/1965: Παρουσιάζεται η θεωρία του Big Bang για τη δημιουργία του σύμπαντος
    Η Μεγάλη Έκρηξη(αγγ: Big Bang) είναι κοσμολογική θεωρία σύμφωνα με την οποία το Σύμπαν δημιουργήθηκε από μια υπερβολικά πυκνή και θερμή κατάσταση, πριν από περίπου 13,8 δισεκατομμύρια χρόνια. Η θεωρία αυτή για τη δημιουργία του Σύμπαντος είναι η πιο διαδεδομένη σήμερα στην επιστημονική κοινότητα.
       - Σχετικές αναρτήσεις

12/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας
    Η Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας καθιερώθηκε από τη Διεθνή Οργάνωση Εργασία με στόχο την καταπολέμηση της παιδικής εργασίας και πιο συγκεκριμένα τον περιορισμό της παράνομης διακίνησης παιδιών. Υπολογίζεται ότι κάθε χρόνο, περίπου 1,2 εκατομμύρια παιδιά πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης ενός καλά οργανωμένου δικτύου, που έχει στήσει μια γέφυρα μεταφοράς παιδιών από τις αναπτυσσόμενες στις βιομηχανικά αναπτυγμένες χώρες. Η 12η Ιουνίου είναι, επίσης, αφιερωμένη στα παιδιά της αφρικανικής ηπείρου, που στην πλειοψηφία τους εργάζονται από πολύ τρυφερές ηλικίες και κάτω από αντίξοες συνθήκες.
       - Σχετικές αναρτήσεις

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ – ΔΙΩΝΗ

Αγαπητοί γονείς, Σας ενημερώνουμε ότι το Κέντρο Υγείας Πατησίων συμμετέχει στο πρόγραμμα ΔΙΩΝΗ,  που στόχο έχει την αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας των μαθητών και την δωρεάν χορήγηση του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Αναλυτικότερα: Οι ηλικίες των μαθητών/τριών και εφήβων στους/στις οποίους /ες απευθύνεται η παρέμβαση/ πρόγραμμα είναι αυτές για τις οποίες προβλέπεται να συμπληρώνεται το […]