Eπίσκεψη στο Μουσείο Παλαιοντολογίας Αθηνών

Την Τρίτη, 28 Μαρτίου οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Παλαιοντολογίας Αθηνών. Οι Παλαιοντολόγοι του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ανέλαβαν να γνωρίσουν στα παιδιά την επιστήμη της Παλαιοντολογίας και να τα μυήσουν στα μυστικά της.
Κατά την ξενάγηση στην αίθουσα εκθεμάτων είχαν την ευκαιρία να δουν απολιθώματα ζώων και φυτών από όλη την Ελλάδα καλύπτοντας πάνω από 300 εκατομμύρια χρόνια γεωλογικής ιστορίας της χώρας μας.
Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες βιωματικές δράσεις, έγιναν “μικροί παλαιοντολόγοι” και δημιούργησαν το δικό τους απολίθωμα που πήραν μαζί τους με το πέρας της εκπαιδευτικής επίσκεψης, ως ανάμνηση όσων έμαθαν. Πραγματοποίησαν τη δική τους ανασκαφή και έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις!