Δεκέμβριος 2018
    « Νοέ   Ιαν »

1. 23/01/1956: Οι κύπριοι μαθητές απέχουν από τα μαθήματά τους σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις συλλήψεις συμμαθητών τους που διαδήλωναν υπέρ της ένωσης της Κύπρου με την Ελλάδα.

Ήρθε ο ταχυδρόμος!

Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη  περίμενε χθες την Πέμπτη τάξη του σχολείου μας. Ήρθε ο ταχυδρόμος στο σχολείο και μας παρέδωσε έναν εορταστικό φάκελο με αποστολέα το Ε2 του Δημοτικού Σχολείου των Καμένων Βούρλων Φθιώτιδας. Περιείχε μια πανέμορφη κάρτα με ευχές για Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος!

Μας πώς και μας σκέφτηκε ένα σχολείο από τα Καμένα Βούρλα; Ποιος ήξερε να μας πει;; Το μυστήριο λύθηκε όταν ο συμμαθητής μας ο Γιώργος Μ. μας αποκάλυψε ότι ο Γιώργος, που υπέγραφε την κάρτα για λογαριασμό των συμμαθητών του, ήταν ο ξάδερφός του.

Αγαπητέ μας Γιώργο και φίλοι από τα Καμένα Βούρλα, ειλικρινά, μας δώσατε μεγάλη χαρά! Σας ευχόμαστε τα καλύτερα και υποσχόμαστε να ανταποδώσουμε την τιμή που μας κάνατε!

Η επιστολή που λάβαμε!