Μάρτιος 2018

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Special Sticks: μια ιδέα που έγινε πράξη

Μια ευχάριστη έκπληξη μας περίμενε σήμερα. Η Κατερίνα Μπάλλου, απόφοιτη του σχολείου μας και μαθήτρια σήμερα της Α΄Λυκείου του 6ου ΓΕΛ Νέας Ιωνίας, μας έστειλε μια παρουσίαση με θέμα το καινοτόμο πρόγραμμα που υλοποίησαν στο Λύκειο με τίτλο : Special Sticks ή αλλιώς μια εικονική επιχείρηση στημένη από μαθητές τριών Λυκείων παράγει ένα προϊόν με ομαδική δουλειά. Αναγνωρίσαμε τα ονόματα πολλών μαθητών – αποφοίτων του σχολείου μας. Εντυπωσιαστήκαμε με την εξαιρετική δουλειά και συγχαίρουμε όλα τα παιδιά και τους καθηγητές τους για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα. Τέτοιες πρωτοβουλίες δίνουν στη δημόσια εκπαίδευση τη θέση που της αξίζει.

Ξεφυλλίστε κάτω την παρουσίαση της Κατερίνας και “θα καταλάβετε”, όπως μας έγραψε χαρακτηριστικά και η ίδια.