Νοέμβριος 2017
    « Οκτ   Δεκ »

1. 29/01/1983: Η Ελλάδα αναγνωρίζει στις γυναίκες ίσα δικαιώματα, με την αναμόρφωση του οικογενειακού δικαίου

Η Ε΄ τάξη στον Δημόκριτο

"Τα ρομπότ παίζει''

«Τα ρομπότ παίζει»

Την Τρίτη, 21 Νοεμβρίου, είχαμε τη χαρά να επισκεφθούμε τον Δημόκριτο  και να παρακολουθήσουμε δωρεάν ένα τρίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα από εξειδικευμένο μουσειοπαιδαγωγό  από το  Εργαστήριο Τεχνολογίας Γνώσεων & Λογισμικού και του Ινστιτούτου Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος».Το πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε  περιελάμβανε διάδραση με τα ρομπότ, ιστορική αναδρομή και διαδραστικά ηλεκτρονικά παιχνίδια. Τα παιδιά μπόρεσαν έτσι  να αναπτύξουν δεξιότητες, την παρατηρητικότητά τους και να εξοικειωθούν με τις νέες τεχνολογίες και ειδικά τη ρομποτική. Οι μαθητές μας ανακάλυψαν έναν κόσμο γοητευτικό και μυστηριώδη, τον κόσμο των ρομπότ. Σκοπός της εκπαιδευτικής δράσης ήταν τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τον κόσμο των ρομπότ και να αγαπήσουν την επιστήμη της Ρομποτικής.