Μάρτιος 2017
    « Φεβ   Απρ »

1. 18/11/1307: Ο θρυλικός ελβετός πατριώτης Γουλιέλμος Τέλος σημαδεύει με το τόξο του και από απόσταση 50 μέτρων πετυχαίνει το μήλο στο κεφάλι του γιου του, κερδίζοντας το στοίχημα που είχε βάλει με τον αυστριακό κατοχικό διοικητή Χέρμαν Γκέσλερ.

Το σκάκι ήρθε στην τάξη μας!

Με αφορμή ένα μάθημα στη Γλώσσα για τα πνευματικά παιχνίδια οργανώσαμε σήμερα ένα διαφορετικό μάθημα, το οποίο βρήκε από τους μαθητές της Πέμπτης τάξης θερμή υποδοχή. Δασκάλα τους για σήμερα ήταν η προπονήτρια κα Ντίνα Σερετάκη, αθλήτρια και η ίδια, η οποία αγωνίζεται στον ΣΟΝΦ , για πολλά χρόνια στην πρώτη κατηγορία Αττικής και με συμμετοχές σε τελικά πανελληνίων πρωταθλημάτων. Η εξαιρετική κυρία Ντίνα Σερετάκη με τον πολύ παραστατικό της τρόπο καθήλωσε στην κυριολεξία όλους τους μαθητές μας διδάσκοντας σκάκι και καταφέρνοντας να μεταδώσει τη δική της αγάπη για το πνευματικό αυτό άθλημα και στα παιδιά. Την ευχαριστούμε θερμά για την ανταπόκρισή της στο κάλεσμά μας κι ευχόμαστε να την έχουμε σύντομα κοντά μας πάλι.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε την ευκαιρία να παίξει μαζί μας ο Γιάννης Εργαζάκης, πανελλήνιος πρωταθλητής πέρσι στην κατηγορία της Β΄Γυμνασίου. Ο Γιάννης, απόφοιτος του σχολείου μας, έπαιξε ένα Σιμουλτανέ επίδειξης με μαθητές του σχολικού μας συγκροτήματος που γνωρίζουν και παίζουν σκάκι. Σε χρόνο ρεκόρ κατέκτησε και τις πέντε σκακιέρες της επίδειξης, χωρίς να λείψει το χιούμορ φυσικά ούτε και η σοβαρότητα του εξαίρετου αθλητή. Θαυμάσαμε όλοι τη δεξιότητά του και την καταδεκτικότητά του. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον Γιάννη για την ανταπόκρισή του. Του ευχόμαστε τις νίκες και τις διακρίσεις που ο ίδιος επιθυμεί στο μέλλον!

Δείτε κάτω μερικά στιγμιότυπα από τη σημερινή μέρα.