Μάρτιος 2017
    « Φεβ   Απρ »

24/9/1828: Ίδρυση της Ταχυδρομικής Υπηρεσίας
    Τα πρώτα γραφεία της Ταχυδρομικής Υπηρεσίας ανοίγουν στο Ναύπλιο (τότε πρωτεύουσα της Ελλάδας), στην Τρίπολη, στην Επίδαυρο και στο νησί της Σύρου. Σχετικός δικτυακός τόπος: http://www.elta.gr/

24/9: Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού
    Η συγκεκριμένη ημέρα αποτελεί μια ευκαιρία κινητοποίησης μαθητών/τριών, γονέων/κηδεμόνων, εκπαιδευτικών προς έναν ενεργό τρόπο ζωής, ο οποίος συμβάλλει στην καλύτερη υγεία και ενισχύει τις σχολικές επιδόσεις. Στόχος της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού είναι η αλλαγή κουλτούρας της νέας γενιάς προς έναν δραστήριο, πιο ενεργό τρόπο ζωής που οδηγεί στην υγεία, σωματική και ψυχική.
       - Σχετικές αναρτήσεις

Ελεύθεροι Πολιορκημένοι

Το μεγάλο αυτό έργο του εθνικού μας ποιητή Διονύσιου Σολωμού γράφτηκε με αφορμή μια τραγική αλλά ταυτόχρονα μια από τις ηρωικότερες σελίδες της ελληνικής επανάστασης, την Έξοδο του Μεσολογγίου στις 10 Απριλίου του 1826. Μετά από έναν χρόνο σκληρής πολιορκίας οι μαχητές είχαν σημαντικές επιτυχίες στις μάχες που διεξήχθησαν.  Όμως όταν σταμάτησε ο ανεφοδιασμός από […]

Εικόνες της Ελληνικής Επανάστασης μέσα από πίνακες

Με αφορμή τη μεγάλη εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου και την Επανάσταση του 1821, η κυρία Κύρδη, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Π.Ε. Α΄Αθηνών, δημιούργησε την παρακάτω παρουσίαση, επιχειρώντας έτσι μια διαφορετική αναδρομή στα πολεμικά γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης μέσα από πίνακες ζωγραφικής Ελλήνων και ξένων εικαστικών. Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Κύρδη.