Φεβρουάριος 2017
    « Ιαν   Μαρ »

1. 12/11/1824: Εμφύλιος πόλεμος στην Αρκαδία, μεταξύ «κυβερνητικών» (Βάσος Μαυροβουνιώτης) και «αντικυβερνητικών» (Κολοκοτρωναίοι), κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης. Κατά τη σύγκρουση φονεύεται ο γιος του «γέρου του Μοριά» Πάνος Κολοκοτρώνης.

Ας ενωθούμε

Μια πολύ πρωτότυπη δημιουργία από μαθητές Γυμνασίου με αφορμή την αυριανή Παγκόσμια Ημέρα για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

H ιδιωτικότητα στο διαδίκτυο

Πόσο καλά προστατεύεις τα προσωπικά σου δεδομένα, π.χ. τις φωτογραφίες σου; Θυμήσου: Σκέψου καλά πριν δημοσιεύσεις! Από το saferinternet4kids.gr

Συμβουλές για ασφαλή πλοήγηση με απλά λόγια

Από το saferinternet4kids.gr

Ασφάλεια στο διαδίκτυο: Οδηγός για γονείς

Δύο πρόσφυγες – με διαφορά 80 χρόνων

Ο Harry και ο Ahmed αφηγούνται ο καθένας τη δική του ιστορία με δικά τους λόγια. Ο πρώτος ήταν πρόσφυγας του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου και ο δεύτερος πρόσφυγας από τη Συρία. Η ομοιότητα είναι συγκλονιστική.