Φεβρουάριος 2017
    « Ιαν   Μαρ »

1. 12/12/1916: «Ανάθεμα» του Ελευθέριου Βενιζέλου στο Πεδίον ʼρεως των Αθηνών.

Το Πρόγραμμα Life Skills του Βρετανικού Συμβουλίου

Από την περασμένη Πέμπτη, και κάθε Πέμπτη, υλοποιείται στο σχολείο μας το πρόγραμμα Life Skills (Δεξιότητες Ζωής) του Βρετανικού Συμβουλίου για τα τμήματα της Πέμπτης και της Έκτης τάξης. Το πρόγραμμα έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και επιβλέπεται από τις Υπεύθυνες Καινοτόμων Δράσεων της Διεύθυνσης Π.Ε. Α΄Αθήνας, κας Δημοπούλου Μαρίας και κας Κύρδη Καλλιόπης.  Προβλέπονται έξι συνολικά εργαστήρια, δύο από τα οποία έχουν ήδη υλοποιηθεί, από την εκπαιδεύτρια του Βρετανικού Συμβουλίου, κα Σαραντίδου Κατερίνα.

20170202_085324

Δραστηριότητα 1η: Η ιεράρχηση των αναγκών μας

Αναλυτικότερα, το πρόγραμμα μέσω υποθετικών σεναρίων και δραστηριοτήτων στοχεύει μεταξύ άλλων:

• στη συμμετοχή των μαθητών σε διαδικασίες λήψης αποφάσεων ενθαρρύνοντας τον δημοκρατικό διάλογο
  • στην αξιολόγηση της έννοιας του δικαίου και στην κατανόηση του ρόλου της δικαιοσύνης στην τήρηση της τάξης και της επίλυσης διαφορών
  • στην κατανόηση του ενεργού ή μη ρόλου των πολιτών
  • στην εξερεύνηση της διαφορετικότητας μεταξύ ομάδων ή κοινωνικών συνόλων και του πώς αλληλεπιδρούμε ως μέλη μιας κοινωνίας που συνεχώς μεταβάλλεται.
20170202_093252

Δραστηριότητα 2η: Από τις ανάγκες στα δικαιώματα

Οι μαθητές μας ήδη ανταποκρίνονται θετικά και δεν παύουν να μας εκπλήσσουν ευχάριστα με τις εύστοχες απαντήσεις τους και τις παρατηρήσεις τους αλλά και με την ενεργή συμμετοχή τους. Εξαιρετικά!