Ο Άγιος Ανδρέας ο Πρωτόκλητος

Ο Άγιος Ανδρέας καταγόταν από την Βηθσαϊδά της Γαλιλαίας και ήταν ψαράς στο επάγγελμα. Ακολούθησε τον Άγιο Ιωάννη τον Πρόδρομο όταν αυτός εγκατέλειψε την έρημο όπου ασκήτευε και ήρθε κοντά στον κόσμο για να τον καλέσει να  μετανοήσει και να βαπτιστεί. Από τότε ήταν μαζί του σαν μαθητής του. Όταν ήρθε όμως ο Χριστός προς τον Ιωάννη τον Πρόδρομο για να βαπτιστεί, τότε ο Ανδρέας διαισθάνθηκε την θεότητα του Ιησού και με την παρότρυνση του Προδρόμου Τον ακολούθησε χωρίς μάλιστα ο ίδιος ο Ιησούς να του το ζητήσει. Επειδή ήταν ο πρώτος από τους μαθητές του Ιησού μαζί με τον Ιωάννη, ονομάστηκε Πρωτόκλητος. Μετά την Ανάσταση του Ιησού ο Άγιος Ανδρέας αναλαμβάνοντας το αποστολικό του έργο ταξίδεψε και κήρυξε το Ευαγγέλιο σε πολλά μέρη. Αρχίζοντας από την βόρεια Ελλάδα – Θράκη και Μακεδονία την Μικρά Ασία, τον Εύξεινο Πόντο, την Κριμαία, την Σκυθία και το Κίεβο της σημερινής Ουκρανίας κατέληξε στην Πάτρα όπου και μαρτύρησε. Ο Άγιος Ανδρέας τιμάται ιδιαίτερα στην Ρωσία και στην χώρα μας θεωρείται πολιούχος και προστάτης της Πάτρας. Η Εκκλησία μας τον τιμά στις 30 Νοεμβρίου.