Νοέμβριος 2016
    « Οκτ   Δεκ »

1. 13/10/1884: Η ώρα Γκρίνουιτς καθιερώνεται ως βάση υπολογισμού της παγκόσμιας ώρας.

Εκστρατεία Unicef και Ευρωπαϊκής Ένωσης: Emergency Lessons

Με αφορμή τα σχολεία που ξεκίνησαν να λειτουργούν στις υποδομές προσφύγων στη χώρα μας πρόσφατα, αναρωτηθήκαμε στην τάξη για ποιον λόγο είναι ανάγκη τα παιδιά να πηγαίνουν σχολείο. Αλήθεια, γιατί τα προσφυγόπουλα να μπουν στη διαδικασία να παρακολουθήσουν  μαθήματα στα Ελληνικά, που ενδεχομένως να μη τους χρειαστούν ποτέ ξανά, αν προωθηθούν σε κάποια άλλη χώρα μάλιστα.

Την απάντηση δίνουν καλύτερα τα ίδια τα παιδιά στα παρακάτω video, που δημιουργήθηκαν στα πλαίσια της εκστρατείας Emergency Lessons, την οποία και υλοποιούν από κοινού η Unicef με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Η εκπαίδευση – και το σχολείο – είναι το μοναδικό πράγμα που δίνει στα παιδιά μια αίσθηση ομαλότητας. Είναι η καθημερινότητα, οι φίλοι, η υποστήριξη, η ελπίδα για το μέλλον, που δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να αντιμετωπίσουν καλύτερα τις δυσκολίες.

Για παιδιά που βιώνουν έκτακτες ανάγκες και τις συνέπειές τους, η εκπαίδευση είναι τόσο σημαντική, όπως τα τρόφιμα και τα φάρμακα.