Ημέρα Αποταμίευσης

Εκπρόσωποι του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου / Eurobank βρέθηκαν σήμερα στο σχολείο μας και συζήτησαν με τα παιδιά της Δ΄και της ΣΤ΄ τάξης την αξία και τα οφέλη της αποταμίευσης. Παράλληλα στα παιδιά μοιράστηκαν οι γνωστοί μεταλλικοί κουμπαράδες του Ταμιευτηρίου. Πρόκειται για μια καθιερωμένη δράση της τράπεζας προς τα σχολεία που διεξάγεται στα πλαίσια εκδηλώσεων για την παγκόσμια ημέρα αποταμίευσης. Η Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης γιορτάζεται κάθε χρόνο την 31η Οκτωβρίου, σε ανάμνηση της ίδρυσης του Διεθνούς Ινστιτούτου Ταχυδρομικών Ταμιευτηρίων, που έγινε  στο Μιλάνο στις 31 Οκτωβρίου 1924. Το πνεύμα που διέπει την ημέρα αυτή είναι: «Η αποταμίευση συμβάλλει στο ατομικό και γενικό καλό». Ένα στιγμιότυπο από την ομιλία:

IMG_5528_resize_resize

25/10/16

Ένα παραμύθι για την αποταμίευση:

Κι ένα παιχνίδι για την αποταμίευση:

eurob

κλικ στην εικόνα και μετά έναρξη