Οκτώβριος 2016
    « Σεπ   Νοέ »

1. 28/01/1976: Η δημοτική γλώσσα καθιερώνεται επισήμως στην εκπαίδευση και στη δημόσια διοίκηση, επί πρωθυπουργίας Κωνσταντίνου Καραμανλή, έπειτα από εισήγηση του υπουργού Παιδείας, Γεώργιου Ράλλη.

Υπογράφουμε τη Διακήρυξη για την πρόσβαση των νέων με ΔΕΠΥ σε θεραπεία

Ολόκληρος ο Οκτώβριος είναι αφιερωμένος στη ΔΕΠ-Υ.

adhdhellas

ADHD HELLAS

Βασικός στόχος της ADHD Hellas (Πανελλήνιο Σωματείο Ατόμων με ΔΕΠ- Υ)  είναι η προάσπιση των δικαιωμάτων των ατόμων με Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής  – Υπερκινητικότητα. Γιατί χρειάζεται αυτό;

Επειδή:

1. Έξω από τον περιορισμένο κύκλο των γιατρών που ασχολούνται με τη ΔΕΠΥ, η διαταραχή συνήθως δεν αναγνωρίζεται.
  2. Το σύστημα παιδείας και υγείας δε συμβαδίζει με την εξέλιξη της επιστήμης.
  3. Υπάρχουν στερεότυπα και προκαταλήψεις.
  4. Μπορεί συχνά το παιδί να φτάσει να τελειώσει το σχολείο μέχρι να γίνει η διάγνωση.
  5. Δεν παρέχεται συνδυασμένη θεραπευτική υποστήριξη.
  6. Πρέπει να υπάρχει μια δυνατή ενιαία φωνή για να τα ζητήσει.
Αποτέλεσμα εικόνας για depy

Tα παιδιά και οι ενήλικες με διάγνωση ΔΕΠ-Υ χρειάζονται την υποστήριξή μας

Στόχος όλων των οργανώσεων ΔΕΠ-Υ ανά την Ευρώπη είναι να γίνει κατανοητό σε όλους πως η συγκεκριμένη διαταραχή δεν είναι απλά μια μαθησιακή δυσκολία και πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των παιδιών με ΔΕΠ-Υ μεγαλώνουν για να γίνουν ενήλικες με ΔΕΠ-Υ, αφού δεν έχουν πρόσβαση σε ολοκληρωμένη θεραπεία. Ως εκ τούτου το ευρωπαϊκό σωματείο ADHD Europe έχει αναρτήσει τη Διακήρυξη για τα δικαιώματα των εφήβων με ΔΕΠ-Υ που μεταπίπτουν σε υπηρεσίες ενηλίκων, την οποία μας καλεί να υπογράψουμε  κι εμείς στον παρακάτω σύνδεσμο εδώ!

ΠΗΓΗ: ADHD HELLAS