Οκτώβριος 2016

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2016

Πολύπαθη η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού φέτος για το σχολείο μας. Όχι μόνο ήταν αργία την ημερομηνία ορισμού της αλλά ακόμα και η μεταθεσή της για σήμερα δεν ήταν ευτυχής αφού ήταν μια πολύ βροχερή μέρα. Παρά ταύτα: Η Α’ και η Γ’ τάξη παρακολολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τους Αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Β’ τάξη μυήθηκε στα μυστικά του παιχνιδιού της αμπάριζας και το Δ2 έμαθε τους κανόνες του μπέιζμπολ. Η Β΄τάξη επιδόθηκε επίσης στην κατασκευή ενός μεγάλου ταμπλό με το θέμα της ημέρας (βλέπετε τις σχετικές φωτογραφίες). Η Ε1 παρακολούθησε την ταινία McFarland  USA (Πρωταθλητές με ψυχή), με θέμα την συγκρινητική ιστορία μιας ομάδας νεαρών μαραθωνοδρόμων (βλέπετε trailer παρακάτω). Υπήρχαν βέβαια και άτυχα τμήματα (Δ1, Ε2, ΣΤ) για τα οποία οι δράσεις που είχαν προγραμματιστεί ήταν για την ώρα που η βροχή φούντωσε κι έτσι ήταν αδύνατο να πραγματοποιηθούν.