Το WWF στο σχολείο μας

Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του WWF για καλύτερη διατροφή είχαν σήμερα την ευκαιρία να παρρακολουθήσουν οι μαθητές της Ε΄τάξης και του Δ2. Το πρόγραμμα παρουσίασε η κα Νάνσυ Κουταβά, χημικός, συνεργάτης της Ομάδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Ταμείου. Τα παιδιά κλήθηκαν να αναρωτηθούν τι σημαίνει καλύτερη διατροφή, ποια είναι τα συστατικά της μεσογειακής διατροφής και πώς μπορούμε να τρεφόμαστε πιο υγιεινά και πιο φιλικά για το περιβάλλον. Το πρόγραμμα είναι ενταγμένο στη νέα δράση του Ταμείου “καλύτερη ζωή“, η οποία μας προσκαλεί να ανακαλύψουμε τη μεσογειακή διατροφή, να δούμε τη σύνδεση τροφής, υγείας και τρόπου ζωής και να μάθουμε περισσότερα για τις υγιεινές τροφές, για το ποια φρούτα, λαχανικά και ψάρια τρώμε ανάλογα με τις εποχές και να αναζητήσουμε συμβουλές καλής διατροφής.

Δείτε το βίντεο που συνοδεύει το πρόγραμμα.

ένα στιγμιότυπο:

wwf2