Μάρτιος 2016

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.

Η έρευνα του Υπουργείου για τον Σχολικό Εκφοβισμό

bullying-clipart-1

έρευνα για εκφοβισμό

Δόθηκε πριν  λίγες μέρες στη δημοσιότητα η επίσημη πανελλαδική έρευνα του Υπουργείου για τη Σχολική Βία και τον Σχολικό Εκφοβισμό. Η έρευνα διεξήχθη με δείγμα 3667 μαθητές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και το όργανο μέτρησης που  χρησιμοποιήθηκε ήταν ερωτηματολόγιο που συμπληρώθηκε ηλεκτρονικά. Σκοπός της έρευνας ήταν η αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης στα σχολεία της χώρας μας σε σχέση με το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και της βίας. Διερευνήθηκαν ακόμη η μορφή και η έκταση του φαινομένου στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα, τα συναισθημάτα και οι τρόποι παρέμβασης των εκπαιδευτικών ή άλλων προσώπων-φορέων σε περιστατικά σχολικού εκφοβισμού και βίας. Τέλος η διερεύνηση των διαφορών με βάση το φύλο ως προς τη θυματοποίηση και τον εκφοβισμό. Από τα συμπεράσματα της έρευνας βλέπουμε πως το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού είναι μάλλον περιορισμένο στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και αφορά κυρίως περιστατικά λεκτικής βίας. Μπορείτε να διαβάσετε όλη την έρευνα στον παρακάτω σύνδεσμο.

08_03_16_ereyna_bulling