Μάρτιος 2016
    « Φεβ   Απρ »

1. 26/02/1911: Σοβαρές συγκρούσεις προκαλεί η συζήτηση στην αναθεωρητική Βουλή για τη γλώσσα στην οποία θα γραφτεί το Σύνταγμα. Οι φοιτητές διαδηλώνουν εναντίον των απόψεων του Κωστή Παλαμά, που δηλώνει κοροϊδευτικά: «Είμαι στρογγυλά και χτυπητά, μαλλιαρός απολύτως».

Επάγγελμα: θηροφύλακας

Ποιος είναι ο θηροφύλακας; Είναι ο άνθρωπος που αντιμετωπίζει κάθε μέρα κινδύνους, στη μάχη του να προστατεύσει την άγρια ζωή του πλανήτη και τον μοναδικό φυσικό πλούτο της χώρας του.

Τα δικαιώματα του παιδιού στο διαδίκτυο

Η γνωστή γραμμή υποστήριξης www.help-line.gr μας ενημερώνει για τα δικαιώματα του παιδιού στο διαδίκτυο.

«My Hero»

Το Γυμνάσιο Μελεσών (Ηράκλειο Κρήτης) δημιούργησε μια εξαιρετική ταινία μικρού μήκους για να μας ευαισθητοποιήσει στο θέμα των κινδύνων του διαδικτύου. Βασικός κανόνας: Δεν εμπιστευόμαστε ούτε συνομιλούμε με αγνώστους στο διαδίκτυο.

Η εκδήλωσή μας για τον σχολικό εκφοβισμό

Την περασμένη Δευτέρα (7-3-2016) η Έκτη τάξη του σχολείου μας εξήγησε στους συμμαθητές και θερμό ακροατήριό της από την Πέμπτη και την Τετάρτη τάξη τι σημαίνει σχολικός εκφοβισμός μ΄έναν πολύ δημιουργικό τρόπο. Το μαθητικό κοινό επέδειξε μια καλοδεχούμενη και απολαυστική διαδραστικότητα με όσα τα παιδιά της Έκτης τους παρουσίασαν και επισφράγισαν την επιτυχία της προσπάθειας μ΄ένα θερμό […]

Quantum Jump