Δεκέμβριος 2015
    « Νοέ   Ιαν »

1. 24/10/: Ημέρα του ΟΗΕ
      Ο όρος «Ηνωμένα Έθνη» είναι αμερικανικής εμπνεύσεως και συγκεκριμένα του προέδρου Ρούζβελτ, ο οποίος αναφερόταν κατ αρχάς στις συμμαχικές δυνάμεις κατά του ʼξονα. Έπειτα από διαβουλεύσεις τριών ετών, στις 24 Οκτωβρίου του 1945, τα Ηνωμένα Έθνη μετεξελίχθηκαν σε μια «παγκόσμια ένωση κρατών ταγμένη στην προώθηση της συνεργασίας στο διεθνές δίκαιο, την ασφάλεια και την ειρήνης, την οικονομική ανάπτυξη και την κοινωνική ισότητα».

Στο Σύγχρονο Θέατρο

Την Παρασκευή, 4-12-15, τα τμήματα της Τετάρτης της Πέμπτης (E2) και της Έκτης τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν στο Σύγχρονο Θέατρο την παράσταση «Είστε και φαίνεστε«, που διαπραγματευόταν το πρόβλημα του ενδοσχολικού εκφοβισμού. Κρατήσαμε μέσα μας τούτο: ο φόβος κινεί τα νήματα του εκφοβισμού. Ο φόβος να φανεί αδύναμος ο θύτης, ο φόβος να αντιδράσει […]

5 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντισμού

«Giving is receiving» είναι το σύνθημα της Παγκόσμιας Ημέρας του Εθελοντισμού για την ActionAid. Σε μια ελεύθερη μετάφραση θα λέγαμε ότι όταν προσφέρεις ανιδιοτελώς, αισθάνεσαι υπέροχα! Αυτή είναι άλλωστε η ουσία του εθελοντισμού. Η ανιδιοτελής προσφορά.

Η ΣΤ’ τάξη στο εργαστήρι Φυσικής

Στιγμιότυπα από την επίσκεψη της ΣΤ τάξης στο Εργαστήρι του Δρα Πειραματίξ στο Φάληρο, την Παρασκευή 27/11/2015. Τις φωτογραφίες τράβηξε η μαθήτρια Πένυ Σερέτη.