Νοέμβριος 2015
    « Οκτ   Δεκ »

25/9/1982: Παγκόσμιο ρεκόρ ακοντισμού πετυχαίνει στα Χανιά η Σοφία Σακοράφα, με βολή στα 74,20 μ.
    Ο προηγούμενος έλληνας που κατείχε παγκόσμιο ρεκόρ ήταν το 1970 ο Χρήστος Παπανικολάου στο άλμα επί κοντώ (5,49 μ.).

Η Γ΄ τάξη στα Ψηλά Βουνά

Την Τετάρτη 11 Νοεμβρίου οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την απολύτως βουκολική πρώτη ανάγνωση του εμβληματικού έργου του Ζαχαρία Παπαντωνίου «Τα Ψηλά Βουνά» στην παιδική σκηνή του Ακροπόλ.Το σκηνικό ήταν ταιριαστό με το πνεύμα του βιβλίου, το οποίο εξυμνεί την ελληνική ύπαιθρο, με στόχο τη μύηση των παιδιών στη φυσιολατρία και το ομαδικό πνεύμα. Για την ιστορία, να θυμίσουμε ότι «Τα Ψηλά Βουνά», το πρώτο αναγνωστικό στη δημοτική, γράφτηκε το 1918 επί κυβερνήσεως του Ελ. Βενιζέλου, κατά παραγγελία του Υπουργείου Παιδείας.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε ένα απόσπασμα από επεισόδιο της σειράς «ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ» που  παρουσιάζει τη ζωή και το έργο του ποιητή, πεζογράφου, χρονογράφου και κριτικού της τέχνης ΖΑΧΑΡΙΑ ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ  παράλληλα με τα ιστορικά γεγονότα της εποχής του. Καθ’ όλη τη διάρκεια του επεισοδίου την αφήγηση συνοδεύει πλούσιο φωτογραφικό και οπτικοακουστικό αρχειακό υλικό.