Οκτώβριος 2015

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.

2η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο 88ο Δημοτικό

ΑΦΙΣΑ

2 Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Χωρίς μαθήματα σήμερα το σχολείο ένεκα της 2ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αξιοποίησαν ψηφιακό υλικό για να μιλήσουν για τη σημασία του Ολυμπισμού, την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, τη σημαία και τη σημασία των Ολυμπιακών Κύκλων, την περιπέτεια της αναβίωσης των αγώνων και τους Παραολυμπιακούς. Οι μαθητές μετέφεραν όσα άκουσαν και είδαν σε ζωγραφιές και χειροτεχνίες. Η Γ΄και η Δ΄ διασκέδασαν βλέποντας αποσπάσματα από την ταινία Ο Αστερίξ και οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Η Α΄τάξη αφού επιδόθηκε υπό την καθοδήγηση της γυμνάστριάς μας σε μια Αναπαράσταση Ολυμπιακών Αθλημάτων, εκτέλεσε σκυταλοδρομίες συνεργασίας με στόχο το ευ αγωνίζεσθαι. Η Δ΄τάξη και η Ε΄είχαν τις δικές τους σκυταλοδρομίες ενώ η ΣΤ’ τάξη…. τραυματίστηκε σύσσωμη ώστε να μπορέσει να συμμετέχει στο μπάσκετ των παραολυμπιακών. Και του χρόνου. Στιγμιότυπα παρακάτω.