Μάιος 2015
    « Απρ   Ιούν »

1. 27/11/1922: Καταργείται η ελληνική αρμοστεία στην Κωνσταντινούπολη και ανταλλάσσονται οι πληθυσμοί Μικράς Ασίας και Μακεδονίας.

Ιστορική Επέτειος της Ένωσης των Επτανήσων με την Ελλάδα

Ένα αφιέρωμα στην επέτειο από τη μαθήτρια της Ε΄τάξης του σχολείου μας, Θεοδώρας Τρύφωνα

Εχθές και σήμερα η Κέρκυρα φοράει τα καλά της αφού γιορτάζεται η 151η επέτειος της Ένωσης των Επτανήσων με την Ελλάδα. Ο εορτασμός διαρκεί 2 ημέρες, ξεκινά με χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες, σημαιοστολισμό δημοσίων καταστημάτων, τραπεζών, ιδιωτικών καταστημάτων και οικιών μέχρι τη δύση της 21ης Μάη. Γίνονται διάφορα δρώμενα, όπως συναυλίες με μπάντες στρατιωτικών σωμάτων και φιλαρμονικές του νησιού, τελείται μνημόσυνο αλλά και δοξολογίες σε ναούς, ακούγονται θούρια και εμβατήρια στους δρόμους της πόλης, γίνεται παρέλαση παραδοσιακών συγκροτημάτων με παραδοσιακές ενδυμασίες, τα βράδια φωταγωγούνται οδοί , πλατείες, δημόσια καταστήματα και κτήρια, αρχαιολογικοί χώροι. Βεβαίως, γίνεται έπαρση και υποστολή της σημαίας στο παλαιό φρούριο στην αρχή και στο τέλος των εκδηλώσεων της 21ης Μάη.

Ένωση των Επτανήσων με τη Ελλάδα και τέλος της Επτανησιακής Δημοκρατίας

(Οι παρακάτω πληροφορίες αντλήθηκαν από τη Wikipedia)

επτ 3Η πρώτη επέκταση των συνόρων του ελληνικού κράτους ήρθε σε περισσότερα από τριάντα χρόνια μετά την ανακήρυξη της ανεξαρτησίας του. Δεν υπήρξε αποτέλεσμα καμιάς από τις αλυτρωτικές εξεγέρσεις του ελληνικού κράτους ούτε συντελέστηκε σε βάρος του μόνου μέχρι το 1878 εχθρού, της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Με τη συνθήκη που υπογράφτηκε στις 17/29 Μαρτίου 1864 ανάμεσα στις τρεις Δυνάμεις, την Αγγλία, τη Γαλλία και τηΡωσία, και στο ελληνικό βασίλειο τα Επτάνησα πέρασαν οριστικά στην ελληνική κυριαρχία στις 21 Μαΐου. H εξέλιξη αυτή ήρθε ως επιστέγασμα μιας σειράς διαβουλεύσεων και διπλωματικών διαπραγματεύσεων, οι οποίες καθόρισαν αρκετά βαριούς όρους για την Eλλάδα που ήταν αποκλεισμένη από τις περισσότερες διπλωματικές συναντήσεις.
H συνθήκη θέσπιζε τη διηνεκή ουδετερότητα της Kέρκυρας, γι’ αυτό κατεδαφίστηκε μέρος του οχυρού της πόλης και των Παξών. Tο ελληνικό κράτος αποδέχεται όλες τις υποχρεώσεις προς ξένες κυβερνήσεις, εταιρείες και ιδιώτες, οι οποίες απέρρεαν από συμβάσεις που είχαν συναφθεί με την Iόνιο Πολιτεία ή με την Προστάτιδα Δύναμη, τη Μεγάλη Bρετανία. H ρύθμιση αυτή αφορούσε το δημόσιο χρέος των Iονίων, εμπορικά και ναυτιλιακά προνόμια αλλοδαπών και κυρίως το εκδοτικό δικαίωμα της Iονικής Τράπεζας. Tο ελληνικό κράτος αναλάμβανε επίσης να καταβάλει αποζημιώσεις και συντάξεις στους άγγλους υπαλλήλους που θα έχαναν τη θέση τους με την Ένωση. H Oρθόδοξη Εκκλησία αναγνωρίζεται ως επικρατούσα, αλλά κηρύσσεται παράλληλα η θρησκευτική και λατρευτική ελευθερία για όλα τα δόγματα και διατηρούνται τα προνόμια της Καθολικής Eκκλησίας. H Mεγάλη Bρετανία παραιτείται από την προστασία των Iονίων και μαζί με τη Γαλλία και τη Ρωσίαεπεκτείνουν τις εγγυήσεις που αφορούσαν την Eλλάδα και στα Iόνια νησιά.
επτ 2Στις 23 Σεπτεμβρίου/5 Oκτωβρίου 1864 το IΓ’ Iόνιο Kοινοβούλιο υλοποίησε το σκοπό της σύγκλησής του αποφασίζοντας την Ένωση με την Eλλάδα σε «μία και αδιαίρετη πολιτεία υπό το συνταγματικό σκήπτρο του Βασιλέως Γεωργίου A’. Είχαν προηγηθεί πολλές αναταραχές λόγου τις φοβίας ότι τα Επτάνησα θα έχαναν την καλή τους οικονομική θέση μετά από την ένωση με το φτωχότερο Ελληνικό κράτος.
Ως συνέπεια της ένωσης οικονομικά και διαχειριστικά στοιχεία μεταφέρθηκαν στην Ελλάδα. Μέσα από αυτά η Ιονική Τράπεζα και η βιβλιοθήκη της Ιόνιος Ακαδημίας.
Ευχαριστούμε θερμά τη Θεοδώρα για την εξαιρετική εργασία της!