Απρίλιος 2015

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Στον ιστότοπο του 17ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου μπορούν  οι μαθητές του Δημοτικού  να ακούσουν όλα τα κείμενα των βιβλίων της Ιστορίας των Γ’, Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων.  Η αφήγηση των κειμένων έχει γίνει με μεγάλη επιμέλεια . Σίγουρα θα φανεί χρήσιμο σε μαθητές που είναι ακουστικοί τύποι ή έχουν αναγνωστικές δυσκολίες  ή θέλουν να απολαύσουν την αφήγηση.

Πηγή: http://fresheducation.gr/

Κλικ στην εικόνα και στη συνέχεια επίλεξε τάξη… Ένα scroll down στην αρχική σελίδα του σχολείου είναι απαραίτητο για να βρείτε τους συνδέσμους…

Σταθερή αξία στα βιντεοσκοπημένα μαθήματα παραμένει βεβαίως και το Οικουμενικό Σχολείο Αθηνά, για όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης… Κλικ εδώ!