Απρίλιος 2015
    « Μαρ   Μαΐ »

29/11: Διεθνής Ημέρα Αλληλεγγύης προς τον Παλαιστινιακό Λαό
    Η Διεθνής Ημέρα Αλληλεγγύης προς τον Παλαιστινιακό Λαό γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 29 Νοεμβρίου, σύμφωνα με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ που ελήφθη το 1977, με σκοπό να κάνει γνωστό στο διεθνές κοινό το παλαιστινιακό πρόβλημα.

Έθιμα της Μεγάλης Πέμπτης από την Γ΄τάξη

Γιατί βάφονται κόκκινα τα αβγά της Ανάστασης;

Η παράδοση λέει πως: «Όταν είπαν πως αναστήθηκε ο Χριστός, κανείς δεν το πίστευε. Μια γυναίκα, που κρατούσε στο καλάθι της αβγά, φώναξε: «Μπορεί από άσπρα να γίνουν κόκκινα;»  Και, ω του θαύματος έγιναν!

Στην Κέρκυρα διηγούνται τα εξής: Όταν αναστήθηκε ο Χριστός, πρώτα πρώτα το άκουσαν κάτι αβγά. Αμέσως άρχισαν την τρεχάλα να το διαδώσουν παντού. Από το πολύ το τρέξιμο έγιναν κατακόκκινα!

20150401_115741

Καλό τσούγκρισμα!

Πασχαλινά αβγά με χρώμα κόκκινο:  Μερικοί πιστεύουν ότι τα αβγά βάφονται κόκκινα σε ανάμνηση του αίματος του Χριστού, που χύθηκε για εμάς τους ανθρώπους. Κόκκινο είναι και το χρώμα της χαράς. Χαράς για την Ανάσταση του Χριστού.

Κόκκινα αβγά έβαψαν και οι μαθητές των δυο τμημάτων της Γ΄ τάξης  του σχολείου μας. Αφού έφεραν βρασμένα αβγά από το σπίτι τους, ζωγράφισαν με μπογιές λαδοπαστέλ  ό,τι σχέδια τους άρεσαν και μετά τα έβαλαν στην κατσαρόλα με την κόκκινη μπογιά. Ενθουσιάστηκαν με το αποτέλεσμα και συμφωνούμε κι εμείς βλέποντας τις φωτογραφίες.

Δείτε το στο slideshare.net

Μπράβο σας παιδιά! Και του χρόνου!! Ελπίζουμε σήμερα να βάφετε τα αβγά με την οικογένειά σας!