Απρίλιος 2015
    « Μαρ   Μαΐ »

29/11: Διεθνής Ημέρα Αλληλεγγύης προς τον Παλαιστινιακό Λαό
    Η Διεθνής Ημέρα Αλληλεγγύης προς τον Παλαιστινιακό Λαό γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 29 Νοεμβρίου, σύμφωνα με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ που ελήφθη το 1977, με σκοπό να κάνει γνωστό στο διεθνές κοινό το παλαιστινιακό πρόβλημα.

Ταξιδεύοντας με ένα βιβλίο

Διακοπές! Ευκαιρία για ανεμελιά και ξεκούραση. Ας μην παραβλέπουμε όμως και τη μαγεία που προσδίδουν τα βιβλία. Ο μαγικός αυτός κόσμος του βιβλίου ξεδιπλώνεται μπροστά στα μάτια των παιδιών. Το ξεφύλλισμα της κάθε σελίδας είναι μια ευκαιρία χαράς, γνώσης και επικοινωνίας. Τα παιδιά γίνονται κοινωνοί ενός μικρόκοσμου που γιγαντώνεται μέσα από το παιχνίδι, την επαφή με το χαρτί και το μολύβι, τη γοητεία της ανάγνωσης. Η δύναμη που έχουν οι εικόνες και οι λέξεις επιτρέπουν στο παιδί να ταξιδέψει στο χώρο της φαντασίας, να ονειρευτεί και να σκεφτεί!!!!

« Δεν πρέπει να διδάσκουμε τα μεγάλα βιβλία, πρέπει να διδάσκουμε την ΑΓΑΠΗ για το διάβασμα»
B.F Skinner

Ευχαριστούμε τον Νίκο Συμεωνίδη και το Τρελό Σχολείο.