Απρίλιος 2015
    « Μαρ   Μαΐ »

1/10: Παγκόσμια Ημέρα Ηλικιωμένων
    Η Παγκόσμια Ημέρα των Ηλικιωμένων, γνωστή και ως «Παγκόσμια Ημέρα για την Τρίτη Ηλικία» εορτάζεται κάθε χρόνο την 1η Οκτωβρίου. Υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1990, για να αποτίσει τον οφειλόμενο φόρο τιμής στους ηλικιωμένους, αλλά και να επισημάνει τα προβλήματα, που αντιμετωπίζουν. Θέμα της φετινής Ημέρας (2006) είναι: «Βελτιώνοντας την Ποιότητα της Ζωής των Ηλικιωμένων Ανθρώπων».
       - Σχετικές αναρτήσεις

Ανακοίνωση για τη διαδικασία επιλογής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Γυμνάσια

Διαβάστε το δελτίο τύπου της ΔΕΠΠΣ σχετικά με τη διαδικασία επιλογής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Γυμνάσια ΕΔΩ.

Η Μεγάλη Εβδομάδα

Από σήμερα, Κυριακή των Βαΐων, ξεκινά ουσιαστικά η Μεγάλη Εβδομάδα για την Ορθόδοξη Εκκλησία. Οι εκκλησίες και οι ιερείς ντύνονται πένθιμα. Ξεφυλλίστε κάτω το ημεροδρόμιο της Μεγάλης Εβδομάδας. Περιγράφονται τα γεγονότα που τιμούμε κάθε μέρα ως την Ανάσταση. Να σημειώσουμε εδώ ότι η Καθολική Εκκλησία εορτάζει το Πάσχα σήμερα.