Απρίλιος 2015
    « Μαρ   Μαΐ »

1. 21/07/1718: Υπογράφεται η Συνθήκη του Πασάροβιτς, ανάμεσα στην Αυστρία, τη Βενετία και την Οθωμανική Αυτοκρατορία.
      H Τουρκία χάνει εδάφη στα βόρεια Βαλκάνια, κερδίζει τις κτήσεις της Βενετίας σε Πελοπόννησο και Κρήτη.

Του νερού τα παραμύθια

Ένα από τα προαιρετικά εκπαιδευτικά προγράμματα στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης που διεξάγουν οι μαθητές του Δ1 κατά τη φετινή χρονιά, ονομάζεται  «Του Νερού τα Παραμύθια«. Στόχοι του προγράμματος αυτού είναι οι μαθητές να μάθουν για τον υδρολογικό κύκλο και τη σημασία του για τη συνέχιση της ζωής πάνω στη Γη,  να πειραματιστούν στις τρεις καταστάσεις του νερού και να μετρήσουν τη θερμοκρασία βρασμού και πάγου,  να γνωρίσουν παραδοσιακά επαγγέλματα που είχαν σχέση με το νερό (νερουλάς, παγοπώλης) καθώς και έθιμα/ παιχνίδια που σχετίζονται με  το νερό (π.χ. αμίλητο νερό) . Ακόμη  να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές μας σε σχέση με τα προβλήματα που δημιουργεί η μόλυνση του νερού στη χλωρίδα και πανίδα του πλανήτη μας και φυσικά στον άνθρωπο, όπως και   για το πρόβλημα της ερημοποίησης που ενδεχομένως θα προκύψει ακόμη και περιοχές της χώρας μας λόγω της αλόγιστης κατανάλωσης νερού, ιδιαίτερα στη γεωργία.

Αφόρμηση για το πρόγραμμα υπήρξαν οι ενότητες της γλώσσας «Ρώτα το νερό τι τρέχει» και «Εμένα με νοιάζει». Στα πλαίσια του προγράμματος τα παιδιά έχουν ήδη προβεί σε σειρά δραστηριοτήτων, έχουν επισκεφθεί υδροβιότοπους στον Βοτανικό κήπο και έχουν προγραμματίσει επίσκεψη και στο κέντρο «ΓΑΙΑ«, ενώ ετοιμάζονται και για την κεντρική παρουσίασή τους στο τέλος της χρονιάς. Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα νερού, οι μαθητές διεξήγαγαν μια ενημερωτική καμπάνια στις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου, στιγμιότυπα της οποία παρουσιάζουμε παρακάτω:

20150401_101325_resize_resize

Δ τάξη – πρόγραμμα νερού -1