Μάρτιος 2015
    « Φεβ   Απρ »

1. 24/10/: Ημέρα του ΟΗΕ
      Ο όρος «Ηνωμένα Έθνη» είναι αμερικανικής εμπνεύσεως και συγκεκριμένα του προέδρου Ρούζβελτ, ο οποίος αναφερόταν κατ αρχάς στις συμμαχικές δυνάμεις κατά του ʼξονα. Έπειτα από διαβουλεύσεις τριών ετών, στις 24 Οκτωβρίου του 1945, τα Ηνωμένα Έθνη μετεξελίχθηκαν σε μια «παγκόσμια ένωση κρατών ταγμένη στην προώθηση της συνεργασίας στο διεθνές δίκαιο, την ασφάλεια και την ειρήνης, την οικονομική ανάπτυξη και την κοινωνική ισότητα».

Η Αρχαία Αγορά της Αθήνας

Μια κατατοπιστική διαδραστική  περιήγηση στην αρχαία αγορά της Αθήνας, που επισκέφθηκε πρόσφατα  η Δ΄τάξη μας με πλήθος ιστορικών στοιχείων.

O Οδοντωτός των Καλαβρύτων

Αυτή τη φορά η Θεοδώρα Τρύφωνα, μαθήτρια της Πέμπτης τάξης και επίτιμη συντάκτης πια του ιστολογίου μας,  μας εξέπληξε ακόμη περισσότερο. Η παρουσίασή της για τον πασίγνωστο σιδηρόδρομο μας επιφύλαξε και μια έκπληξη: Την εργασία του μικρού της αδερφού, του Νικόλαου Τρύφωνα, μαθητή της Δευτέρας τάξης του σχολείου μας! Η εργασία αυτή μάλιστα στάθηκε η […]

Γνωρίζοντας μεγάλους ζωγράφους: Μιρό